BTU MAKİNA SAN TİC
SİSLEME NEMLENDİRME SERİNLETME
 SİSTEMLERİ

EKMEKÇİLİK SEKTÖRÜ


FERMANTASYON ODASI VE ROBOT

ÜSTÜ UYGULAMALARIMIZ TRT BELGESEL


ROBOT ÜSTÜ SU PÜSKÜRTMEFERMANTASYON ODASI OTOMASYONU

SICAK BUHAR VE ISI DENGELEYİCİ

SICAK BUHAR NEMLENDİRME

               Buharlı nemlendiricilerde buhar üretimi su içerisinde bulunan mineraller ile elektrotlar arasında elektrik akımı oluşturarak açığa çıkan ısı enerjisi ile buhar üretimini sağlar. Üretilen bu buhar, nemlendirici ile birlikte sağlanan buhar hortum ve difüzörleri aracılığı ile kanal veya oda içerisine yada özel dağıtım başlığı vasıtası ile direkt olarak İstenilen mahalle iletilebilir. bu cihaz belirli aralıklarla kendisini temizlemesi ile uzun yıllar sorunsuz hizmet verebilir mayalama odaları için idealdir.

SOĞUK BUHAR ULTRASONİC NEMLENDİRME

              Mayalama odalarında sıcaklık gibi önemli değerlerden birisi de nemdir. Hamurun özelliklerine ve ihtiyaçlarına göre, mayalama odasının doğru ısı ve nem değerlerinde olması çok önemlidir. Doğru ısı ve nem değerini elde etmek için Uygun oda ve doğru bir iklimlendirme şarttır Ayrı bir nemlendirme cihazıyla odaya ihtiyacı olan nemin verilmesi gerekir.ayrıca oda ısısı doğru değerlerde tutulması gerekir Btu makinanın geliştirdiği ultrasonik nemlendirme cihazları suyu yüksek frekansta titreştirerek moleküler halde mayalama odasına verir. Böylelikle odaya verilen su buharı hava tarafından emilir ve ortam nemi yükselir. Bu etkili yolla yapılan nemlendirme sayesinde hamurun mayalanması sağlanır Sistemin uzun ömürlü olması için şebeke suyunun uygun arıtma cihazları ile desteklenmesi gerekmektedir. Portatif yapısı sayesinde Montaj gerektirmez 220 volt enerji ile çalışır su bağlantısı en yakın çeşmeye 6 mm ince boru ile rahatça bağlanır kullanımı çok kolaydır dijital göstergesi ile sıcaklık ve nem oranı istenilen seviyede ayarlanabilir ve ısı ve nem değerleri izlenebilir.  

 

 

   


                       FERMANTASYON ODASI İKLİLENDİRME


HAMUR MAYALAMA ODASI İKLİMLENDİRME


                  Son fermantasyon hamurun şekillendirilip fırına atılıncaya kadarki evresidir. Bu bekleme süresi istim buhar odalarında olur. Son fermantasyon  da denilen bu evrede hamurun gözenek yapısının oluşması istenir. Elle veya makineyle işlenen hamurların buhar odalarında ideal büyüklüğe getirilmesi gerekir. Bazen işlerin acele olması yada dikkatsizlikten dolayı hamurlar yeterince büyütülmeden fırına atılırlar. Böyle durumlarda ekmek; küçük hacimli, içini tam çekmemiş ve tıkız olur. Bıçak yerinde de istenen düzgün sıyırma olmaz. Bazen de buhar odasında fazla tutma söz konusu olur. Gereğinden fazla odada tutulan hamurlar aşırı büyük ve kullanılan un da zayıfsa çökme görülür. Bu şekilde hatalı büyütülen hamurlar fırına atıldığı zaman bıçak yerinde istenen düzgün sıyırma olmayan yani iyi bıçak açmayan, küçük ve açık renkli ekmekler oluşur. Bu tür problemlere neden olmamak için hamurların gereğinden az veya fazla fermente edilmesini engellemek, zamanında buhar odasından çıkararak fırına atmak gerekir.

                 FERMANTASYON AŞAMALARI VE KOŞULLARI

            Buhar odalarında fermente süresi 30- 60 dakika kadardır. Sıcaklık 25–30 C˚ ve nispi nem oranı % 75-80 arasındadır. Ancak fermantasyon sıcaklığına bağlı olarak fermantasyon odasında bulunması gereken nem değişiklik gösterebilir. Fermantasyon sıcaklığı ;

25C˚ ise nispi nem: oranı %85
30C˚ ise nispi nem: oranı %80
35C˚ ise nispi nem: oranı %70-80
40C˚ ise nispi nem: oranı %60-70

             Sağlıklı bir fermantasyonda sıcaklık 35C˚nin üstüne çıkmamalıdır.
        En yaygın fermantasyon sıcaklık derecesi 30 C˚dir. İstenilen sıcaklık ve nem değerlerin üzerine çıkıldığı zaman, hamurlar mayanın süratli çalışması sonucu aşırı büyür ve yayılır. Fırına atılan hamurlardan soluk renkli, iyi bıçak açmamış ve küçük hacimli ekmekler elde edilir. Buhar odalarının çok kuru olması durumunda ise; hamur yüzeyi kuruyarak hamurun gelişmesine engel olur. Elde edilen ekmeklerin kabukları kalın ve mat renkli, şekilleri bozuk olur. Buhar odalarında sıcaklık ve nemin uygun seviyede olmasına dikkat etmelidir. Bekleme süresi ; unun özelliklerine, maya miktarına, sıcaklığa, katkı maddelerine, fermente odasının özelliğine göre değişebilir. Kullanılan maya miktarı çok olursa süre kısalır. Nem oranı yüksek olduğunda maya hızlı çalışacağından hamur aşırı büyür ve yayılma olur. Nem az ise hamur yüzeyi kurur ve hamur gelişmez. Son fermantasyonda zamanlamanın iyi ayarlanması önemlidir. Yukarıda belirtilen özelliklere dikkat edilerek zaman ayarlanması yapılmalıdır. Buhar odalarının koşulları ve hamurun bekleme süresi iyi dengelenmelidir. Amaç bekleme sırasında hamurun bünyesinde karbondioksit gazının oluşması ve bu gazı hamurun tutmasını sağlamaktır. Zaman çok uzun olursa glüten oluşan gazı tutamaz ve bazı gaz hücreleri birleşir. Bunun sonucunda ekmekte oyuklar görülür.

                             FERMANTASYON ODALARI  

                  Fermantasyonun yapıldığı dış ortamdan yalıtılmış içerisi gerekli nem ve ısı şartlarına sahip özel yerlerdir. Bu nedenle işe önce sızdırmaz kapıları bulunan  yalıtımı düzgün  yapılmış odalarla başlanılmalıdır iklimlendirme seçenekleri daha sonra gelir Özellikleri ve Çeşitleri İstim odası, buhar odası veya fermantasyon odası denilen bu yerlerin özelliği belli oranda neme ve ısıya sahip olmalarıdır. Fırınlarda özel yapılmış bölümlerdir. Bina içinde  sabit odalar veya hazır kabin şeklinde olanları vardır. Kabin kullanılmadığında hazırlanan bölmede duvarlar ve zemin ısı ve nemden etkilenmeyecek beton, karo veya fayanstan yapılmış olmalı ,aynı zamanda sızdırmaz kapıları bulunmalıdır   Fırından borular döşemek suretiyle ısı ve nem sağlanabildiği gibi odalara monte edilen püskürtme sistemli makinelerde kullanılmaktadır. Mayalanma / buhar odalarında ısının 25 –30 C ve çevre bağıl nemi ise % 75 –80 R düzeyinde olması gerekir. Çevre bağıl nemi yerine Rölatif nem ifadesi de kullanılır. Kullanımı ve Ayarları Fırının bu bölümünde buhar püskürten ve ısı sağlayan özel ekipmanlar bulunur.  anlatıldığı gibi hazır dolaplarda ve seramik  kaplı odalarda sistem aynıdır. Ya fırından döşenen borularla ya da özel cihazlarla ısı ve nem sağlanır.Ancak  Fırıncıların dikkat edeceği En önemli nokta odanın yapısı  ısı  ve buharın sürekli kontrolüdür. Fazla veya az verilen buhar ekmekte hatalara neden olur. Buhar odalarında bekleme sürelerini  ısı- buhar durumunu gösteren göstergeler ve otomasyon sistemleri ile kontrol edilmelidir. uygun şartları taşımayan odalarda ısı ve buhar dengesi tam sağlanamadığından sonuç  istenildiği gibi olmaz  bu nedenle Dikkat edilecek en önemli husus uygun oda yapısı ısı ve buharın kontrolüdür.  TELEFON   0 535 235 12 88

  
8395 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın